Schola Dominikańska
Schola Dominikańska istnieje od kilku lat. Głównym celem grupy jest przygotowanie oprawy liturgicznej na niedzielną Mszę świętą o godz. 19.15. Chcemy piękniej przeżywać to wielkie Spotkanie i pomagać w tym innym uczestnikom liturgii. Poprzez wspólny śpiew, modlitwę, warsztaty czy wreszcie – Eucharystię, pragniemy poszukiwać harmonii, czyli takiego dostrojenia się do częstotliwości Bożej, która sprawi, że zacznie w nas rezonować Duch Boży.
Schola Dominikańska to grupa zamknięta – to znaczy, że można dołączyć do niej jedynie po przesłuchaniach organizowanych dwa razy w roku: jesienią i wiosną.
Aby uczęszczać na próby scholi niekoniecznie trzeba być muzykiem, wystarczy dobry słuch i zapał do pracy. Zapraszamy wszystkich, których śpiew liturgiczny fascynuje lub którzy chcą poznać taką muzykę, a przy okazji zawrzeć nowe znajomości, odnaleźć nowe miejsce w Kościele.
Informacje o przesłuchaniach będą udostępniane na stronie klasztoru, w ogłoszeniach parafialnych i na scholowym FB
Żywy różaniec
Prosta w odmawianiu, a zarazem głęboka w treści rozważania najważniejszych wydarzeń z życia, śmierci i chwały zmartwychwstania Jezusa Chrystusa stała się częścią duchowego dziedzictwa Kościoła. Przy naszej Bazylice gromadzi się 28 Róż Żywego Różańca. Każda Róża składa się z 20 członków. Zadaniem osoby w Róży jest odmówienie jednej dziesiątki różańca w ciągu dnia. W ten sposób w jedności duchowej codziennie odmawiany jest cały różaniec przez każdą Różę.
W pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 12.30 jest spotkanie modlitewne – zmiana tajemnic i intencji w których odmawia się różaniec przez cały miesiąc.
Pogotowie Różańcowe
Każdy, kto znajdzie się w jakiejś trudnej sytuacji życiowej i będzie pilnie potrzebował pomocy modlitewnej może zadzwonić lub napisać sms na numer 664 050 167 .
Wśród członków Żywego Różańca, których w naszej parafii jest ok. 600, wiele osób pragnie modlić się w takich intencjach, i w ten sposób nieść innym duchową pomoc. Bezpośrednio można dzwonić w godzinach funkcjonowania furty klasztornej, czyli od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00. SMS-y można wysyłać zawsze i o każdej porze.
Mamy nadzieję, że modlitwa różańcowa wielu modlących się doda otuchy wątpiącym, podtrzyma na duchu cierpiących i przyniesie pokój naszym sercom. Ufajmy Maryi, która objawiając się polskim dzieciom w Getrzwałdzie przekazała nam wszystkim najwspanialsze orędzie: „Pragnę, abyście codziennie odmawiali różaniec”. Jest on lekarstwem na wszystkie troski i zmartwienia. Zawsze też miejcie ufność – „Nie smućcie się, bo Ja jestem z wami i Ja zawsze będę z wami”.
Opiekun:
Jan Nowacki OP
Dominikańska strona o różańcu – www.rozaniec.dominikanie.pl
Świeccy dominikanie
Jesteśmy III gałęzią Zakonu Kaznodziejskiego, pozostając w świecie żyjemy charyzmatem św. Ojca Dominika.
Fraternia w każdą II niedzielę miesiąca spotyka się na spotkaniu formacyjnym w „Białej kaplicy” o godz. 8.00, w czasie którego członkowie fraternii uczestniczą w Eucharystii, odmawiają Liturgią Godzin oraz wysłuchują przygotowanego referatu.
przełożona:
Maria Jedlińska OPs
asystent fraterni:
o. Marek Grzelczak OP
więcej na www.swieccy.dominikanie.pl
Chorążanki
Nazwa „chorążanki” pochodzi od funkcji trzymania chorągwi w nabożeństwach maryjnych i procesjach.
opiekun:
Jacek Dębski OP
Ministranci
Zadaniem ministranta jest poznawać liturgię i nią żyć, służyć przy ołtarzu podczas Mszy św. i nabożeństw: – w niedzielę, – raz w tygodniu, – uczestniczyć w zbiórkach ministranckich raz w tygodniu.
Ministrant modli się i pracuje nad swoim charakterem oraz często przyjmuje komunię św. Kocha Boga i dla Jego chwały spełnia wzorowo swoje obowiązki. Jest przykładem dla innych i podobnie jak kapłan, stara się być niejako drugim Chrystusem. Podobnie jak on nosi białą albę, znak czystości i niewinności. . To tylko niektóre punkty wybrane spośród wielu, jakie cechują dobrego ministranta.
www.ministranci.jaroslaw.dominikanie.pl
Opiekun:
Jacek Dębski OP
Arcybractwo Straży Honorowej N.S.P.J.
Straż Honorowa została założona w 1863 r. w klasztorze sióstr Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (wizytek) w Bourg-en-Bresse we Francji przez s. Marię od Najświętszego Serca (1825-1903). Członkowie odprawiają godzinę straży przy Sercu Pana Jezusa tak, aby „obstawić” całą dobę.
Wspólnota przy naszej Bazylice animuje adoracje Najświętszego Sakramentu w I czwartki miesiąca. Natomiast w I piątki miesiąca animuje Msze św. o godz. 18:00. Po Mszy spotkanie w sali parafialnej.
Opiekun:
Jakub Markocki OP
Grupa Sykomora
Chcemy wychodzić ze swoich schematów, przyzwyczajeń i słabości, aby dzięki łasce Pana stać się dojrzałymi chrześcijanami, którzy potrafią uzasadnić swoją nadzieję.
Wejdź z nami na sykomorę, aby widzieć Jezusa i przyjąć go pod swój dach: do swojego małżeństwa, do rodziny, do swojej pracy i obowiązków…
kiedy? I i III poniedziałek miesiąca, godz. 19.00 biblioteka parafialna
o czym? chrześcijanin a codzienność, ekonomia a wiara, biblia a życie, Jezus a ja
po co? aby dojrzałym być nie tylko w latach, ale i we wierze
opiekun
Wacław Bury OP
Grupa biblijna Tymoteusz
Tymoteusz, którego greckie imię oznacza „tego, kto czci Boga”, był współpracownikiem św. Pawła. W jednym ze swoich listów Apostoł narodów skierował do niego ważne i dla nas słowa: „Wszelkie Pismo od Boga natchnione jest i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu”.
W tym roku spotykamy się w II i IV piątek miesiąca. Na spotkaniach rozważamy teksty z przyszłej niedzieli: w II piątek tekst ewangelii, zaś w IV piątek tekst psalmu responsoryjnego.
Spotkania odbywają się w bibliotece parafialnej o godz. 19.00.
opiekun:
Marek Grzelczak OP
Tymoteusz na facebooku
Baszta – Dominikańskie Duszpasterstwo Młodzieży w Jarosławiu
Nazwa:
Baszta – dominikańskie duszpasterstwo młodzieży szkół średnich w Jarosławiu.
Esencja:
BASZTA to: LUDZIE, RELACJE, BÓG, ROZUM, WIARA, POSZUKIWANIE, PRZYJAŹŃ, EMOCJE.
Czym jest BASZTA? – jest duszpasterstwem inspirującym młodych ludzi już od 1992 r. do rozwoju w trzech sferach: intelektu, ducha i ciała; na dwóch nogach: wiary i rozumu.
Historia:
BASZTA to dominikańskie duszpasterstwo młodzieży szkół średnich w Jarosławiu, które
rozpoczęło swoją działalność od września 1992 r. przy klasztorze oo.
Dominikanów, posługujących przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu.
Pomysłodawcami
i założycielami byli o. Jarosław Zioło OP oraz o. Grzegorz Chrzanowski OP.
Obecny
duszpasterz: o. Jacek Dębski OP
Kontakt:
fb: https://www.facebook.com/basztaddm
email: [email protected]
Apostolskie Dzieło Pomocy dla Czyśćca
Członkiem może zostać każdy praktykujący katolik, który pragnie pomagać cierpiącym zmarłym w czyśćcu przez dostępne dla siebie środki jak modlitwę, ofiarę, jałmużnę, dobre uczynki, post.
Każdy poniedziałek jest dniem wzajemnej duchowej i modlitewnej łączności wszystkich członków ADPC oraz Sióstr Wspomożycielek. Jest też dniem szczególnej pamięci o zmarłych.
opiekun:
Dominik Zelek OP
Wspólnota Sychem
Dzieci uczestniczą we wszystkich spotkaniach wspólnoty poza katechezami, ponieważ to na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za katechizację dzieci. Pomagają im w tym chrzestni. Aby ten cel, jakim jest świętość życia realizować należący do wspólnoty zobowiązują się:
- codziennie odmawiać jedną godzinę brewiarzową,
- poznawać Słowo Boże przez osobistą oraz wspólną medytację,
- adorować Najświętszy Sakrament,
- starać się, jak to tylko możliwe często w pełni uczestniczyć w Eucharystii oraz tak często jak będzie to potrzebne korzystać z Sakramentu Pokuty.
- w ustalonym czasie podejmować dzieła pokuty: post, modlitwę i jałmużnę
Wspólnota przynależy do Rodziny Dominikańskiej gromadzącej się przy klasztorze Ojców Dominikanów w Jarosławiu i w ten sposób czerpie z bogactwa tradycji dominikańskiej. Decydując się na życie we wspólnocie przyjmujemy na siebie współodpowiedzialność za jej kształt i rozwój.
Opiekun:
Tadeusz Klichowicz OP
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich im. bł. Michała Czartoryskiego
Dla dzieci ze świetlicy organizuje kolonie letnie. Organizuje Wigilię dla samotnych, rekolekcje dla rodziców i małżeństw w Wielkim Poście. Stowarzyszenie opiekuje się także świetlicą środowiskową przy naszej parafii.
Opiekun:
Tadeusz Klichowicz OP
Katechezy dla dorosłych
Zapraszamy na comiesięczny cykl otwartych spotkań pt. „Naukowy obraz świata a nasza wiara”, w których oczami współczesnej nauki poznawać będziemy stworzony świat i będziemy zastanawiać się co naukowy obraz świata mówi nam o jego twórcy oraz jak może on pomóc nam pogłębiać naszą wiarę. Tematyka i forma spotkań może ulec zmianie w zależności od zainteresowań i sugestii uczestników. Spotkania organizuje i prowadzi Mariusz Stopa OP.
Aktualne informacje dla zainteresowanych spotkaniem
Spotkania odbywają się w tzw. Białej kaplicy w klasztorze Dominikanów w Jarosławiu (ul. Dominikańska 25).